OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Strona główna
Obchody 72 rocznicy wybuchu II wojny światowej w naszym regionie | Drukuj |
3 i 4 września odbyły się obchody 72 rocznicy wybuchu II wojny światowej w naszym regionie. Zwyczajem jest, że uroczystości te poświęcone są pamięci żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego i odbywają się w Grocholicach i na Górach Borowskich, miejscach, gdzie toczyły się ciężkie walki we Wrześniu 1939 roku.

Jak co roku młodzież naszej szkoły ze sztandarem szkoły uczestniczyła w tych uroczystościach. Uczniów reprezentowali uczniowie kl. IVi TE: Artur Brzozowski, Dawid Wieczorek,  Michał Rychlewicz i Piotr Piątkiewicz oraz kl. III m/t TE: Łukasz Zagulski, Jakub Feuer, Michał Łukasiński i Mateusz Chałada wraz z opiekunem p. Anną Grzelczak. W uroczystościach uczestniczyli również dyrektor szkoły p. Piotr Mielczarek i wicedyrektor p. Stanisław Grzelczak.
Uroczystości rozpoczęły się w sobotnie popołudnie od Mszy Świętej w Grocholicach, podczas której zostały również wręczone statuetki „Rogatywka ppor. Zawilskiego”. Następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali na cmentarz, gdzie znajdują się groby żołnierzy, którzy zginęli w tym regionie we Wrześniu 1939 roku. Po okolicznościowych przemówieniach i apelu poległych złożone zostały kwiaty u stóp pomnika Bohaterom Września.
Tradycyjnie w niedzielę u stóp Gór Borowskich odbyła się Msza Polowa w intencji ofiar II wojny światowej. Po apelu poległych i salwie honorowej złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Obrońców. Po uroczystościach wszyscy zostali zaproszeni na wojskową grochówkę.
Poprzez udział w nabożeństwach i składaniu kwiatów na cmentarzu w Grocholicach, gdzie znajdują się groby żołnierzy Września i u stóp Pomnika Obrońców Gór Borowskich, oddajemy hołd Bohaterom Września 1939 roku.
Uroczystości te połączone  ze spotkaniami z rodzinami uczestników walk - obecny był p. Zbigniew Czyżewski, syn Generała, są doskonałą lekcją historii,
a także powodem do dumy społeczności naszej szkoły, ponieważ dowódca walk w tym rejonie gen. Ludwik Czyżewski jest Patronem naszej szkoły.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Misja szkoły

„Jesteśmy szkołą przyszłości. Kształcimy obywateli świata, którzy umieją sprostać wyzwaniom XXI wieku”