Uroczystość 72 rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego | Drukuj |
W związku z 72 rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego, 25 września odbyły się uroczystości w Kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bełchatowie. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego nawiązuje do 27 września 1939 roku, kiedy to w oblężonej stolicy została utworzona Służba Zwycięstwu Polski, pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek podziemnemu państwu. Był to fenomen w skali Europy. Tylko Polacy stworzyli struktury państwa podziemnego, które swym działaniem oraz instytucjami objęło prawie wszystkie dziedziny życia społecznego.
W 1998 roku Sejm ustanowił ten dzień Dniem Państwa Podziemnego. W uroczystościach tych uczestniczyli uczniowie naszej szkoły ze sztandarem szkoły. Byli to uczniowie klasy IVi TE: Artur Brzozowski, Dawid Wieczorek, Piotr Piątkiewicz, Dawid Stolarek, Michał Rychlewicz i Maciej Matyszewski. Opiekę nad młodzieżą sprawowały p. Anna Grzelczak i p. Agnieszka Wróblewska.
Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji twórców Polskiego Państwa Podziemnego i ofiar, które zginęły z rąk okupantów. Po Mszy Św. wszyscy uczestnicy przemaszerowali pod obelisk „Pamięci Bełchatowian”, który znajduje się na placu kościelnym, gdzie po modlitwie za zmarłych złożono wiązanki kwiatów.