OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Strona główna
Uroczystość 72 rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego | Drukuj |
W związku z 72 rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego, 25 września odbyły się uroczystości w Kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bełchatowie. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego nawiązuje do 27 września 1939 roku, kiedy to w oblężonej stolicy została utworzona Służba Zwycięstwu Polski, pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek podziemnemu państwu. Był to fenomen w skali Europy. Tylko Polacy stworzyli struktury państwa podziemnego, które swym działaniem oraz instytucjami objęło prawie wszystkie dziedziny życia społecznego.
W 1998 roku Sejm ustanowił ten dzień Dniem Państwa Podziemnego. W uroczystościach tych uczestniczyli uczniowie naszej szkoły ze sztandarem szkoły. Byli to uczniowie klasy IVi TE: Artur Brzozowski, Dawid Wieczorek, Piotr Piątkiewicz, Dawid Stolarek, Michał Rychlewicz i Maciej Matyszewski. Opiekę nad młodzieżą sprawowały p. Anna Grzelczak i p. Agnieszka Wróblewska.
Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji twórców Polskiego Państwa Podziemnego i ofiar, które zginęły z rąk okupantów. Po Mszy Św. wszyscy uczestnicy przemaszerowali pod obelisk „Pamięci Bełchatowian”, który znajduje się na placu kościelnym, gdzie po modlitwie za zmarłych złożono wiązanki kwiatów.
 
 Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Misja szkoły

„Jesteśmy szkołą przyszłości. Kształcimy obywateli świata, którzy umieją sprostać wyzwaniom XXI wieku”